İŞLETMELERDE FİNANSAL YÖNETİM VE DENETİM TEKNİKLERİ

 

Hakan Şakar / Nursel Vatansever

Son 30-40 yılda dünya çok hızlı biçimde değişmektedir. Büyük bir ivme ile değişen pazar koşulları, geometrik bir hızla gelişen teknoloji ve giderek sertleşen, zaman zaman da ölümcül hale gelen rekabet, tüm işletmelerde var olan eski yönetim anlayışlarını aşındırmakta ve tüm işletmeleri yeni çözümler bulmaya yöneltmektedir. “Küçük olsun benim olsun“, “en iyi ben bilirim“, “en iyi patron her işi yapan patrondur“, “en iyi yönetim biçimi merkezi yönetimdir“, en iyi ücretlendirme yöntemi kıdem esasına göre yapılan yöntemdir” ya da “en iyi ücretlendirme yöntemi liyakat esasına göre yapılan yöntemdir”  vb. yaklaşımlar artık doğru yönetim politikalarını açıklayan klişeler olmaktan çok çıktı. Doğru olan tek kural var: “Değişmeyen tek şey değişimdir.” Dün geçerli olan kural bugün geçerli değildir, bugün geçerli olan kural da muhtemelen yarın geçerli olmayacaktır.

Bu kitap, işletme ortaklarına, yöneticilerine ve çalışanlarına, değişen finansal yönetim ve denetim teknikleri hakkında bir ufuk yaratmak, günlük yönetim anlayışına bir alternatif oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır. Yararlı olacağını umuyoruz.

Genel Bankacılık Bilgileri -Yazar: Hakan Şakar (Baskısı tükendi)

Banka Muhasebesi -Yazar: Hakan Şakar (Baskısı tükendi)

SPK LİSANSLAMA SINAVLARINA HAZIRLIK TESTLERİ (3. Baskı – 2005)

Editör: Fatma Güneş
Yazarlar:
Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu, Murat Buket, Fatma Güneş, Neşe Yet, Mehmet Altındağ, Osman Yönder, Av.Han Tolga Taş, Av. Özer Yavru ve Gökhan Köse
MIDA Eğitim Dizisi No: 6
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), yılda üç kez düzenlediği lisans sınavları, bankalarda ve aracı kuruluşlarda paramıza yön verenler için hayati önem taşıyor. Bu lisans belgesini alamayanlar Eylül 2006’dan itibaren işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıyalar. Üniversite mezunları ise iş başvurularında, bu lisans belgesinin pek çok kapıyı rahatlıkla açabileceği, rekabette öne geçebilecekleri düşüncesiyle sınava giriyorlar. Her sınav döneminde yaklaşık 14 bin kişi bu mücadeleye katılıyor.MIDA Institute ve Scala Yayıncılık işbirliği ile oluşturulan SPK Lisanslama Sınavlarına Hazırlık Testleri kitabı, Temel Düzey ve İleri Düzey’e yönelik olarak hazırlandı. Her biri yeni bir bilgi öğreten toplam 1448 sorunun olduğu kitapta, Temel Düzey bölümünde her bir konu için 5 ayrı testten oluşan 1250 soru, İleri Düzey bölümünde ise 198 fark sorusu bulunmaktadır.

Uygulamanın içinden gelen, banka ve aracı kurumlara yoğun olarak SPK sınavlarına hazırlık eğitimleri veren uzmanlarca hazırlanan ve editörlüğünü Fatma Güneş’in yaptığı kitabın yazar kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu, Murat Buket, Fatma Güneş, Neşe Yet, Mehmet Altındağ, Osman Yönder, Av.Han Tolga Taş, Av. Özer Yavru ve Gökhan Köse.

RİSK YÖNETİMİ AÇISINDAN BANKALARDA AKTİF PASİF YÖNETİMİ

Hakan Şakar, MIDA Eğitim Dizisi No : 5
Risk Yönetimi’nin bankacılık kavramları arasına girmesiyle geleneksel banka yönetim anlayışı köklü olarak değişecek gibi görünmektedir. Banka bilançosu yönetenler artık sadece müşteri riskini değil; faiz ve kur risklerinden oluşan piyasa riskini, likidite riskini, operasyon riskini de kontrol altında tutmak ve sınırlamak zorunda kalacaklardır.Bu kitap önce bankaların aktif pasif yönetimi sırasında maruz kaldığı risklerin (faiz, kur, likidite, müşteri, operasyon) tanımlarını yapmakta, ortaya çıkış nedenlerini ve birbirleriyle olan bağlantılarını açıklamakta ve bu risklerin giderilmelerine ilişkin bilanço içi (ters işlemler) ve dışı (türev ürünlerle) giderilmelerine ilişkin çözümler sunmaktadır. Bankacılık diliyle yazılan ve anlaşılmayı kolaylaştırmak için 60’tan fazla çözümlü örnek olayla desteklenen bu kitabın ekinde okuyucuya kitapla ilgili bir CD ROM da verilmektedir. Kitaptaki tüm örneklerin okuyucu tarafından yeniden yapılabileceği, gerektiğinde yeni örneklerin geliştirilebileceği bu CD ROM konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

BANKALARDA KREDİLENDİRME TEKNİKLERİ

Hakan Şakar, MIDA Bankacılık Eğitim Dizisi No : 4
Mesleğin içinden gelen bir bankacının bankacılık terminolojisi ile kaleme aldığı bu kitap 4 ana bölümden oluşmaktadır :

•  Temel Hesaplama Kavramları

•  Kaynak Maliyetinin Hesaplanması

•  Ticari ve Kurumsal Krediler, Bireysel Krediler, Bankalararası Plasman ve Menkul Değerler Portföyü Kredi Süreçleri

•  Temel Mali Analiz Bilgileri

Bankalarda kredi işlemlerine ilişkin tüm bilgilerin belirli bir sıra içinde ve tüm boyutlarıyla (ön ve arka ofis bağlantılarıyla) anlatıldığı bu kitap, Türkiye’deki farklı örgütlenme anlayışına sahip bankaların örgütlenme yapıları da gözönüne alınarak hazırlanmıştır.

Bankacılığa yeni başlayanlar için olduğu kadar, bu alanda ileri düzeyde bilgi sahibi olanlar için de bir başvuru kaynağı olacaktır.

© Copyright MIDA Institute - Theme by Pexeto